3 października uczniowie klasy 7a i 8b udali się do Sądu Rejonowego w Jaworze. Naszym przewodnikiem była pani sędzia Joanna Termena-Maciejewska, która oprowadziła uczniów po budynku. Mieliśmy okazję poznać pracę i funkcjonowanie sądu od wewnątrz. Przedstawiła nam, jak wygląda załatwianie spraw i obsługa interesantów. Pokazała także pomieszczenie dla przetrzymywania oskarżonych przywiezionych z zakładu karnego lub oczekujących na wydanie orzeczenia w przedmiocie tymczasowego aresztowania. Sędziowie Sądu Rejonowego w Jaworze Tadeusz Kowalczyk oraz Katarzyna Kościów-Kowlaczyk zapoznali uczestników z licznymi ciekawostkami dotyczącymi pracy sędziego, m. in. jak po kolorze żabotu przy todze odróżnić adwokata od radcy prawnego czy prokuratora.

W drugiej części spotkania uczniowie zostali zaproszeni do udziału w improwizowanej rozprawie sądowej z udziałem sędziego Tadeusza Kowalczyka, prokuratora – funkcję pełniła pani sędzia Joanna Termena – Maciejewska oraz obrońców: Macieja Borawskiego, Adriana Zielińskiego i Rafała Szewczyka – asystenci sędziów.
Nasi uczniowie odgrywali rolę oskarżonych o kradzież telefonu komórkowego: Kacper Rugała, Piotr Czerniej, Jakub Taniukiewicz, świadkami zostali Emilia Dobosz i Oliwer Bąk, a poszkodowanym był Dawid Folc. Funkcję protokolantki pełniła Sandra Chwast. Dzięki temu wszyscy uczestnicy zobaczyli, jak przebiega rozprawa sądowa i jak należy zachowywać się podczas poszczególnych jej faz. Była to także okazja do zapoznania się pracą sędziego.

Serdeczne podziękowania dla pracowników Sądu Rejonowego w Jaworze za bardzo ciekawą lekcję.