Nasza szkoła współorganizowała XIII Międzygminny Happening Ekologiczny "Słup".

happening_ZDolhan

Już po raz trzynasty uczniowie z gminy Jawor i gminy Męcinka uczestniczyli w Międzygminnym  Happeningu Ekologicznym Słup 2012 organizowanym z okazji Tygodnia Czystości Wód. Celem happeningu jest uprzątnięcie brzegu zbiornika wodnego  oraz propagowanie postawy przyjaznej dla środowiska wśród młodzieży i mieszkańców naszego regionu. To ekologiczne przedsięwzięcie odbywa się dzięki dofinansowaniu z Powiatu Jaworskiego, Urzędu Miasta w Jaworze, Urzędu Gminy w Męcince i Polskiego Związku Wędkarskiego.

27 kwietnia  w  imprezie brali udział  uczniowie z następujących szkół: ,Szkoła Podstawowa nr 1/opiekun: Lidia Lewandowska/, Szkoła Podstawowa nr 5/opiekunowie: Anita Demczak, Grażyna Marzęcka/ Szkoła Podstawowa  w Męcince/opiekunowie: Beata Melnarowicz i Jadwiga Łękawska/ i Piotrowicach /opiekun: Lesław Macała/ , Gimnazjum nr 1 /opiekunowie: Mariola Kobylska i Iwona Wala/, Gimnazjum nr 2 /opiekunowie: Joanna Adamska i Anna Świetłowicz/ , Specjalny  Ośrodek  Szkolno-Wychowawczy  /opiekunowie: Edyta Walczak, Aleksandra Jakimow, Agnieszka Bochenek-Myślikowska, Grzegorz Pańczyk/, Gimnazjum w Męcince/ opiekunowie :Zygmunt Dołhań i Grażyna Puciato/ oraz   Przedszkole Publiczne nr 4 / opiekunowie: Justyna Damjan i Marta Pawłowska/ i Przedszkole nr 8 /opiekunowie :Anna Rakszewska i Halina Sypniewska/

W tym roku 234 młodych ekologów zebrało ok. 150 worków śmieci.  Odpady były segregowane na: szkło, plastik i  pozostałe. Na brzegu widziano także lodówki oraz „dzikie wysypiska  materiałów  budowlanych”. Mimo że  już trzynasty raz uczniowie sprzątali  ten teren  , nie zaobserwowano poprawy czystości wokół zbiornika wody. Najgorliwsi zbieracze śmieci- uczniowie z każdej szkoły, którzy zebrali największą ilość worków śmieci, otrzymali nagrody książkowe: Wiktoria Kowal, Paulina Ruszel i Ala Kasprzyk, Przemek Kocwin, Piotr Jakubowski i Łukasz Uziałko, Dawid Gibała, Dariusz Lewandowski i Przemek Gottlieb , Przemek Piec, Jakub Czwartacki i Andrzej Śmiłowski, Mateusz Babiarz, Jarek Harfiniec i Sebastian Chlebicki. Koordynatorami prac porządkowych byli członkowie koła wędkarskiego.  Uczestnicy wysłuchali  także prelekcji na temat postępowania z odpadami  przygotowanej przez pracowników COMD-i : Panią  Katarzynę Gajdę i Wojciecha Kleina.

Podczas happeningu  drużyny z poszczególnych placówek oświatowych zaprezentowały ekologiczną  rymowankę.

Ogłoszono wyniki konkursów indywidualnych i  wręczono  nagrody. Miłośnicy przyrody ze szkół gimnazjalnych otrzymali nagrody za zajęcie I i II miejsca w szkolnym Konkursie Wiedzy o Wodzie. Najlepszymi znawcami zagadnień związanych z ochroną wody  zostali: Paulina Dojlido  i Paulina Ruszel / Gimnazjum nr 1/, Kamil  Fortuna i Filip Borkowski /Gimnazjum nr 2/, Magdalena Torończak i Paulina Łąpieś/Gimnazjum w Męcince/ oraz Grzegorz Zadrożny i Dawid Kurpiel / Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy/.

Z każdej placówki biorącej udział w konkursie na  gazetkę  pt. „Moje sposoby na oszczędzanie w domu wody” zostali nagrodzeni  autorzy  najciekawszych prac:  Piotr Wasilewski /SP 1/ , Anna Chowaniec /SP 5/, Hanna Drąg /SP Piotrowice/, Joanna Ornatek /SP Męcinka/, Urszula Paterkiewicz i Ewelina Węgrzyn /Gimnazjum nr 1/ Agata Pawluk /Gimnazjum nr 2/, Paulina Partyka i  Jakub Pluciński / Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy / ,Weronika Piątek /Gimnazjum Męcinka/ oraz prace zespołowe z Przedszkola nr 4 i 8 w Jaworze.

Również wyróżniono uczniów za najlepsze albumy „ Fauna zbiornika słodkowodnego” .Nagrody otrzymali: Agata Sopata /SP 1/, Łukasz Duda  /SP 5/, Sandra Fuchs /SP Piotrowice/, Kamila Bryłkowska /SP Mecinka/, Wiktoria Wilczyńska i Agata Garbaś /Gimnazjum nr 1/,  Dominika Kulik /Gimnazjum nr 2/ ,Aleksandra Komarnicka /Gimnazjum  w Męcince/, Karolina Dziębowska, Anna.Głowacka/ Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy/ oraz prace zespołowe przedszkolaków.

Autorzy  oryginalnych ptaków z odpadów  zaprezentowali publiczności swoje dzieła: Gustaw Wąsowski , Patrycja Wierzchanowska , Martyna Kapitan , Natalia Walentynowicz, Zuzanna Bogulska , Zbigniew Detyna , Klaudia Cicha, Michaela Fałowska, Paulina Żebrowska oraz przedszkolaki. Uczniowie przygotowali także z odpadów ekologów walczących o czystość wód. Najciekawsze prace wykonali: Agata Sopata, Emilia Świątoniowska, Natalia Rzepka, Karolina Kopeć, Oliwia Huńczak, Ada Spierz i Oliwia Bartnicka, Patryk Pasternak, Daniel Pawłowski oraz przedszkolaki.

Uczniowie mogli również sprawdzić swoją wiedzę na temat wędkarstwa. Najlepszymi wędkarzami zostali: Łukasz Cieplik, Bartosz Natorski i Jakub Ciesielski.

Organizatorami tego przedsięwzięcia ekologicznego są : Mariola Kobylska/ Gimnazjum nr 1/, Joanna Adamska/Gimnazjum nr 2 i PCPP  i DM/, Jarosław Oksiński z Gminy Męcinka oraz  Kazimierz Krzysiek Prezes koła  PZW w Jaworze.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania Staroście Powiatu Jaworskiego Stanisławowi Laskowskiemu, Burmistrzowi Miasta Jawora Arturowi Urbańskiemu  za  dofinansowanie przedsięwzięcia i wspieranie działań ekologicznych oraz Okręgowej Dyrekcji Gospodarki Wodnej oddział Słup , Przedsiębiorstwu Usługowo-Produkcyjnemu i Handlowemu  COM-D  S.P. z.o.o w Jaworze za pomoc przy organizacji happeningu.