"Powiedz dziecku, że jest dobre, że umie, że potrafi".                                      Janusz

"Pozwól dzieciom błądzić i radośnie dążyć do poprawy".

"Pomóżmy dzieciom, by każdy z nich stał się tym, kim stać się może".

"Wychowywać to znaczy: nie deptać, nie poniewierać, nie gasić, spieszyć - dziecko ma prawo, by było tym czym jest".

"Wychowawca nie jest obowiązany brać na siebie odpowiedzialności za odległą przyszłość, ale całkowicie odpowiada za dzień dzisiejszy"

"Dziecko nie staje się człowiekiem, ale już nim jest".

"Jesteśmy braćmi jednej ziemi. Wieki wspólnej doli i niedoli ? długa wspólna droga? jedno słońce nam przyświeca". "Jeśli chcesz zmieniać świat, zacznij od siebie".

"Dzieci nie będą dopiero, ale już są ludźmi a nie lalkami, można przemówić do ich rozumu, odpowiedzą nam; przemówmy do ich serca - odczują nas".

"Dziecko jest pergaminem szczelnie zapisanym drobnymi hieroglifami, których część tylko zdołasz odczytać, a niektóre potrafisz wytrzeć lub tylko zakreślić i własną wypełnić treścią".

"Kiedy jesteście zmęczeni i źli, wtedy kiedy dzieci są nieznośne i wyprowadzają was z równowagi, wtedy kiedy gniewacie się i krzyczycie, wtedy, kiedy chcecie karać w uniesieniu - pamiętajcie o zalęknionym, szybko bijącym sercu dziecka".

"Dziecko małe, lekkie, mniej go jest. Musimy pochylić, zniżyć ku niemu".