W listopadzie ubiegłego roku Gimnazjum nr 2 w Jaworze, przystąpiło do Ogólnopolskiego Programu edukacyjnego ,,Katyń-ocalić od zapomnienia". Celem tego programu jest uczczenie pamięci ofiar - Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie 21.857 Dębów Pamięci w rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Każdy Dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła z rąk funkcjonariuszy NKWD, według zasady jeden Dąb to jedno nazwisko.

Katyn_ocalic_od_zapomnienia

11 kwietnia 2011 r. z okazji 71 rocznicy Zbrodni Katyńskiej, oraz w pierwszą rocznicę katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, odbył się uroczysty apel. Uwieńczeniem tego apelu było posadzenie na terenie szkoły Dębu Pamięci. Upamiętnił on jednego z zamordowanych w 1940 r. oficerów. Był nim porucznik Stanisław Krechowski, syn Wojciecha, który urodził się we Lwowie 8 maja 1914 roku. W chwili śmierci miał 26 lat....Na tabliczce upamiętniającej naszego bohatera, oprócz jego danych i logo programu, widnieje napis, że porucznik Stanisław Krechowski został zamordowany strzałem w tył głowy przez NKWD w 1940 roku.

Pomysłodawcy programu ,,Katyń-ocalić od zapomnienia" mają nadzieję, że działania wynikające z realizacji tego projektu, kształtować będą, przede wszystkim wśród ludzi młodych, poczucie przynależności do narodu i państwa oraz utrwalać będą pamięć o ofiarach-Bohaterach Zbrodni. Jednocześnie, przyczynią się do kształtowania postaw patriotycznych, będą budzić ciekawość poznawczą i chęć poznawania świata.
Nadmienić warto też, ze patronat honorowy nad tym programem, objął jeszcze za życia, prezydent Lech Kaczyński, który 10 kwietnia 2010r. zginął w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem. Wraz z żoną i wieloma wybitnymi ludźmi, chciał oddać cześć Bohaterom Zbrodni Katyńskej w 70 rocznicę tych wydarzeń.
Organizatorami szkolnej uroczystości byli D. Markiewicz i M. Pawlinow.
HPIM9282

D_Pamici