Już po raz jedenasty uczniowie z gminy Jawor i gminy Męcinka uczestniczyli w Międzygminnym  Happeningu Ekologicznym Słup 2010

organizowanym z okazji Tygodnia Czystości Wód. Celem happeningu jest uprzątnięcie brzegu zbiornika wodnego  oraz propagowanie postawy przyjaznej dla środowiska wśród młodzieży i mieszkańców naszego regionu. To ekologiczne przedsięwzięcie odbywa się dzięki dofinansowaniu z Powiatu Jaworskiego, Urzędu Miasta w Jaworze, Urzędu Gminy w Męcince i Polskiego Związku Wędkarskiego.  23 kwietnia  w  imprezie brali udział  uczniowie z następujących szkół: Szkoła Podstawowa nr 4 / opiekunowie: Anna Kurzydło i Dorota Kapyś/,Szkoła Podstawowa nr 1/opiekun: Lidia Lewandowska/, Szkoła Podstawowa nr 5/opiekunowie: Anita Demczak, Anna Orda, Grażyna Marzęcka/ Szkoła Podstawowa  w Męcince/opiekunowie: Iwona Pawelec i Małgorzata Urbanowska/ i Piotrowicach/opiekun: Lesław Macała/ ,Gimnazjum nr 1 /opiekunowie: Mariola Kobylska i Joanna Panas/,Gimnazjum nr 2/opiekunowie: Joanna Adamska i Urszula Rybicka –Jewuła/ , Gimnazjum nr 3/opiekunowie: Beata Mąsior i Joanna Oryl/ Gimnazjum w Męcince/ opiekun:Zygmunt Dołhań / oraz   Przedszkole Publiczne nr 4 / opiekunowie: Iwona Subocz i Iwona Reczuch/ i Przedszkole nr 8 /opiekunowie :Anna Rakszewska i Alina Szczurek/

W tym roku 227 młodych ekologów zebrało ok.420 worków śmieci m. in. opony samochodowe, butelki, pojemniki plastikowe. Na brzegu widziano także lodówki oraz „dzikie wysypiska  materiałów  budowlanych”. Mimo że  już jedenasty raz uczniowie sprzątają ten teren i informują o tym  mediach  , nie zaobserwowano poprawy czystości wokół zbiornika wody. Najgorliwsi zbieracze śmieci- uczniowie z każdej szkoły, którzy zebrali największą ilość worków śmieci, otrzymali nagrody książkowe: Mateusz Bichuniak i Krzysztof Myśliwiec, Urszula Paterkiewicz i Natalia Pyrka, Iwo Jarosz i Michał Glabuś, Cezary Pałętka i Mateusz Woźniak,  Łukasz i Piotr  Duda, Monika Jakimiak i Daniel Służa , Jarek Harfiniec i Kamil Fitczak , Daniel Wojda i Patryk Pęczak , Daria Arendarska i Klaudia Plecety , Daniel Wieczorek i Marcin Chmielewski/ Koordynatorami prac porządkowych byli członkowie koła wędkarskiego.

Podczas happeningu odbył się konkurs dla drużyn na piosenkę  ekologiczną. W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 4, II miejsce Szkoła Podstawowa w Piotrowicach i Męcince. Trzecie miejsce  zdobyły Szkoła Podstawowa nr 5 i nr 1.W kategorii szkół gimnazjalnych pierwsze miejsce zajęło Gimnazjum nr 2, drugie miejsce Gimnazjum w Męcince, a trzecie  miejsce Gimnazjum nr 1. Piosenki ekologiczne zaprezentowały także  przedszkolaki z Jawora.

Ogłoszono wyniki konkursów indywidualnych i  wręczono  nagrody. Miłośnicy przyrody  otrzymali nagrody za zajęcie I i II miejsca w szkolnym Konkursie Wiedzy o Wodzie. Najlepszymi znawcami zagadnień związanych z ochroną wody  zostali: Michał Janik i Amadeusz Głuch/SP 1/ ,Maria Buczkowska i Wiktoria Cidyło /SP 4/, Filip Borkowski i Aleksandra Niedziela /SP 5/, Kornelia Panek i Krystian Lelas /SP Piotrowice/, Magdalena Torończuk i Sara Łuba/SP Męcinka/, Magdalena Korybska i Mateusz Kobylski/ Gimnazjum nr 1/, Wojciech Sokołowski i Tomasz Sawicki/Gimnazjum nr 2/.

Z każdej placówki biorącej udział w konkursie na  plakat  pt. „Oszczędzaj wodę” zostali nagrodzeni  autorzy  najciekawszych prac: Arkadiusz Korybski /SP 1/ ,Wiktoria Cidyło /SP 4/, Anna Chowaniec/SP 5/, Paweł Pisulski /SP Piotrowice/, Magdalena Torończak/SP Męcinka/, Katarzyna Chmiel/Gimnazjum nr 1/ Agnieszka Nadzieja i  Anna Gołębiewicz /Gimnazjum nr 2/, Sylwia Birkowska /Gimnazjum nr 3/ i  Renata Piątek/Gimnazjum Męcinka/.

Wręczono uczniom z każdej szkoły nagrody za najlepsze prace „Dekalog sposobów ochrony wody przed zanieczyszczeniami” .Nagrody otrzymali: Natalia Nowak/SP 1/, Maria Buczkowska/SP 4/ Aleksandra Niedziela  i  Wiktoria Kubiś/SP 5/, Aleksandra Wojda/SP Piotrowice/, Michał Buczkowski/SP Mecinka/, Wiktoria Kowal/Gimnazjum nr 1/,  Laura Bandyk, Paulina Włodarczyk, Magda Kodlew/Gimnazjum nr 2/ Mateusz Popiacki/Gimnazjum nr 3/ oraz prace zespołowe przedszkolaków.

Autorzy  oryginalnych zabawek z odpadów  zaprezentowali publiczności swoje przytulanki: Agata Sopata, Sandra Wolak , Łukasz Duda , Weronika Frątczak , Patryk Majchrzak, Małgorzata Wołoszyn, Marika Bronka, Anita Jakimow ,Agnieszka Lewandowska Marcelina Żarkowska oraz przedszkolaki. Uczniowie mogli również sprawdzić swoją wiedzę na temat wędkarstwa. Najlepszymi wędkarzami zostali: Aleksandra Wyderkowska, Iwo Jarosz, Wojciech Sokołowski i Jacek Rogulski.

Organizatorami tego przedsięwzięcia ekologicznego są ;Mariola Kobylska/ Gimnazjum nr 1/, Joanna Adamska/Gimnazjum nr 2 i PCPPP  i DM/, Jarosław Oksiński z Gminy Męcinka oraz  Kazimierz Krzysiek Prezes koła  PZW w Jaworze.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania Staroście Powiatu Jaworskiego Stanisławowi Laskowskiemu, Burmistrzowi Miasta Jawora Arturowi Urbańskiemu i  Wójtowi Gminy Męcinka Zbigniewowi Przychodzeniowi  za  dofinansowanie przedsięwzięcia i wspieranie działań ekologicznych.