Pięć dni z przyrodą  Popradzkiego Parku Krajobrazowego to nagroda dla najlepszych drużyn z Polski.

Dolnośląski Zespół  Parków Krajobrazowych  reprezentowali uczniowie z naszego gimnazjum: Filip Borkowski,Kamil Fortuna, Kamil Dembiński i Patryk Kumik.

DSCF9513

Niezapomniane krajobrazy,atrakcje przyrodnicze i przygoda to przygotowali dla nas organizatorzy warsztatów w Rytrze.Oczywiście zapoznaliśmy się z zabytkami Rytra oraz poznaliśmy walory przyrodnicze jego okolic.

 

Zamek w Rytrze.

DSCF9484

DSCF9490

 

 

 

 

 

 

 

 

Przepiękne widoki ze wzgórza , na którym znajduje się zamek .

 

 

 

DSCF9499DSCF9500

Obserwacje przyrodnicze w największym w Polsce rezerwacie lipy drobnolistnej.Rezerwat "Obrożyska" jest największym naturalnym rezerwatem lipy w Europie. Powierzchnia łącznie z otuliną ma przeszło 100 ha .Rosną tutaj wspaniałe okazy lipy i świerków

DSCF9504DSCF9506

 Mofasa .

DSCF9507 DSCF9508

Wjazd kolejką gondolową na Jaworzynę Krynicką.Na stokach Jaworzyny i u jej stóp znajduje się nowoczesna stacja narciarska – 14 km tras zjazdowych (w tym najdłuższa oświetlona trasa narciarska w Polsce).

DSCF9515 DSCF9516

 Zabytki KrynicyPoczątki lecznictwa uzdrowiskowego w Krynicy datują się na przełom XVIII i XIX wieku. Rozwój i upowszechnienie miało miejsce w latach 50. XIX w. za sprawą Józefa Dietla. Miejscowość  stała się z czasem modnym uzdrowiskiem, miejscem pobytu i spotkań wielu sławnych Polaków. Bywali tu m.in.: Józef Piłsudski, Jan Matejko, Henryk Sienkiewicz, Józef Ignacy Kraszewski, Jan Kiepura.Krynica-Zdrój jest obecnie dużym ośrodkiem lecznictwa uzdrowiskowego i sanatoryjnego. Leczy się tu choroby układu trawiennego i moczowego, układu krążenia i przemiany materii. W mieście znajdują się liczne sanatoria i szpitale uzdrowiskowe.

DSCF9519DSCF9520

 Zwiedzamy zabytki Starego Sącza.Ze względu na zachowaną średniowieczną zabudowę miasta, w 1954 Stary Sącz uznano za rezerwat urbanistyczny.Tutaj znajduje się klasztor Klarysek założony przez księżną Kingę, żonę Bolesława Wstydliwego. Księżna po śmierci męża sama wstąpiła do klasztoru w 1279.

DSCF9529DSCF9537

 Rezerwat przyrody "Wąwóz Homole" imienia Jana Wiktora – obejmuje skalny wąwóz Homole oraz Czajakową Skałę i boczną część dolinki Koniowskiego Potoku w Małych Pieninach.Został  założony w 1963 r.  i położony jest na obszarze wsi Jaworki. Wąwóz Homole ma długość ok. 800 m i wcina się w północne stoki Wysokich Skałek, tworząc głęboki kanion o bardzo stromych ścianach dochodzących do 120 m wysokości. Zbudowany jest z wapieni krynoidowych. Dużą rolę w jego wyżłobieniu odegrał również płynący nim potok Kamionka. Tworzy on w wąwozie kaskady, a jego koryto zawalone jest wielkimi głazami.