Drużyna z naszej szkoły zdobyła VIII miejsce w Polsce w ogólnopolskim etapie

Konkursu Wiedzy o Parkach Krajobrazowych Polski.

Uczniowie z Gimnazjum nr 2 w Jaworze Filip Borkowski, Kamil Fortuna, Tomasz Sawicki i Dariusz Żyła jako zwycięscy etapu wojewódzkiego tego konkursu reprezentowali Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych. Gimnazjaliści   z „dwójki” musieli nauczyć się rozpoznawania 250 gatunków, opanować wiedzę o 150 parkach krajobrazowych Polski  oraz pogłębić wiedzę o ekologii, ochronie środowiska i wykazać się wiedzą przyrodniczą. W etapie ogólnopolskim, który odbył się  17 maja w przepięknym Zwierzyńcu, uczestniczyły reprezentacje poszczególnych województw. Udział w  tym  etapie wymagał  intensywnej pracy i zaangażowania gimnazjalistów, dlatego   zdobycie   VIII miejsca przez uczniów z „dwójki”  jest sukcesem.

Nagrodą dla zwycięzców etapu wojewódzkiego tego konkursu był pobyt na pięknym Roztoczu                      z   możliwością poznania walorów przyrodniczych  i kulturowych tego regionu podczas  ufundowanego przez organizatorów pięciodniowego  pobytu  w sercu Roztocza.

DSCF5151

Podczas pobytu uczniowie zwiedzili  urokliwy Zwierzyniec  z wyjątkowym Kościołem św. Jana Nepomucena „na wodzie”, Pałacem  Zarządu Ordynacji Zamojskiej oraz pomnikiem, który jest pamiątką plagi szarańczy w  1711 r. Miłośnicy przyrody poznali  Roztoczański Park Narodowy podczas wędrówki na Bukową Górę. W drugim dniu pobytu laureaci podziwiali Roztocze Południowe, m.in. Bazyliański Klasztor, drewnianą cerkiew, cudowne źródełko oraz pieczary mnichów w Krechowie na Ukrainie oraz zabytki  przepięknego Lwowa. Wycieczka do Lwowa dostarczyła gimnazjalistom niezapomnianych wrażeń podczas zwiedzania Cmentarza Łuczakowskiego oraz Orląt Lwowskich.

Uczestnicy warsztatów poznali  także walory przyrodnicze i kulturowe Krasnobradzkiego Parku Krajobrazowego. Zobaczyli charakterystyczne dla tego parku zboczowe źródełka oraz poszukiwali odcisków skamieniałych organizmów w odsłonięciu skał kredowych. Mogli  podziwiać drewnianą kapliczkę na wodzie oraz cudowny obraz Matki Boskiej w Krasnobrodzie.

Oczywiście podczas warsztatów  był czas na wspólną zabawę. Pobyt na Roztoczu był cenną nagrodą za udział w tym konkursie, dlatego gimnazjaliści z „dwójki” składają serdeczne podziękowania Dolnośląskiemu Zespołowi Parków Krajobrazowych  za cudowne chwile i niezapomniane przeżycia.