3  marca  na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji  Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu  odbył się etap  wojewódzki IX Ponadregionalnego Konkursu Wiedzy o Parkach Krajobrazowych Polski. Konkurs cieszy się bardzo dużą popularnością wśród uczniów , w województwie dolnośląskim  brało w nim udział ponad 2000 gimnazjalistów.

W rywalizacji wojewódzkiej uczestniczyło 12 zespołów reprezentujących parki krajobrazowe województwa dolnośląskiego. Park krajobrazowy „ Chełmy” reprezentowali uczniowie Gimnazjum nr 2 w  Jaworze w składzie: Natalia Kuras, Damian Małecki, Tomasz Sawicki, Dariusz Żyła. ( opiekun zespołu Joanna Adamska )

We Wrocławiu drużyny rozwiązywały test wiedzy o parkach krajobrazowych , ekologii  i ochronie środowiska a następnie  każdy uczestnik indywidualnie  rozpoznawał 10 chronionych roślin i 10 chronionych zwierząt spośród 200, których musiał  nauczyć się rozpoznawać.

Gimnazjaliści z „dwójki” wykazali się doskonałą wiedzą o parkach krajobrazowych oraz umiejętnością  rozpoznawania gatunków chronionych  i zajęli II miejsce, ustępując zaledwie jednym punktem zwycięskiej drużynie ze Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego.

Uczniowie z Jawora otrzymali w nagrodę MP4 oraz uczestnictwo w kilkudniowych warsztatach ekologicznych w CEE i K w Myśliborzu. Natalia Kuras otrzymała nagrodę Dyrektora Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych ufundowaną dla dwóch najlepszych uczniów w rozpoznawaniu gatunków.

Udział  uczniów w tym konkursie jest jednym z elementów propagowania zasad zrównoważonego ekorozwoju w ramach realizacji projektu„Enklawa przyrodniczo-kulturowa”  dofinansowanego  przez Fundację Partnerstwa ze środków pochodzących  z firmy Toyota oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.