Zespół Szkół Ogólnokształcących w Jaworze otrzymał międzynarodowy certyfikat Zielona Flaga potwierdzający zaangażowanie uczniów i nauczycieli  w działania proekologiczne.

CertyfikatZielona_Flaga

Uroczyste wręczenie certyfikatów szkolnym koordynatorom  odbyło się podczas IX Ogólnopolskiej Konferencji Szkoły dla Ekorozwoju 28 maja 2010 r. w Warszawie. Sześć   placówek z regionu legnickiego znalazło się w gronie 75 szkół, które w tym roku otrzymały międzynarodowy certyfikat Zielona Flaga.

Aby zdobyć certyfikat Zielonej Flagi szkoła musi spełnić tzw. siedem kroków. Na początku każda szkoła powinna stworzyć własny kodeks ekologiczny oraz zebrać grupę roboczą, która będzie realizowała projekt. Następnie w szkole przeprowadzany jest audyt, który ma wykazać jak wyglądała sytuacja ekologiczna szkoły przed przystąpieniem do realizacji projektu. Aby ocenić skuteczność podjętych działań, audyt powtarzany jest tuż powdrożeniu projektu. Przez cały czas realizacji projektu szkoła jest monitorowana, a jej projekt poddawany ocenie ekspertów, także pod kątem jego integracji z programem nauczania oraz włączenia w działania społeczności lokalnej.

Uczniowie z komitetu  roboczego  w składzie: Laura Bandyk, Marika Bronka, Paulina Włodarczyk, Natalia Kuras, Magdalena Kodlew, Paulina  Wójcik  i Paulina  Romaniuk przeprowadzili audyt energetyczny oraz  ocenili gospodarowanie  odpadami na terenie szkoły. Zaś wszyscy uczniowie dokonali  pomiaru  własnego śladu ekologicznego oraz zadeklarowali czynności, które zmniejszą ich oddziaływanie na środowisko.  Zostały także zorganizowane kampanie informacyjne wśród społeczności lokalnej na temat prawidłowego postępowania z odpadami w ramach „Akcji Sprzątania Polski”  i „Dnia bez foliówki” oraz sposobów oszczędzania energii podczas  „Godzina dla Ziemi”, a  także propagowano  postawę ekologiczną  z okazji „Dnia Ziemi”. Święto  Ziemi było  okazją dla każdej klasy do przygotowania życzeń dla naszej planety oraz przekazania prezentu w postaci uprzątnięcia wyznaczonego miejsca w Jaworze, zasadzenia drzewa lub zakupienia płóciennych torebek na zakupy.

W celu propagowania zasad ekorozwoju placówka od 5 lat organizuje Powiatowy Konkurs Wiedzy o Odpadach oraz  od 11 lat współorganizuje Międzygminny Happening Ekologiczny, którego celem jest uprzątnięcie terenu wokół Zbiornika Słup. W tym roku szkolnym „dwójka” realizowała projekt „Enklawa przyrodniczo-kulturowa” w ramach programu „Szkoły dla Ekorozwoju”. Na 33 tysiące szkół w Polsce 600 zaangażowanych jest w Program Szkoły dla Ekorozwoju.

Certyfikat jest potwierdzeniem zaangażowania „Dwójki” w działania na rzecz środowiska oraz propagowania zasad ekorozwoju, bardzo cieszymy się, że dołączyliśmy  do 4.500 szkół na świecie mogących pochwalić się certyfikatem Zielonej Flagi. Tytuł ten nadawany jest szkołom na całym świecie w ramach Programu Eco - Schools, w którym  uczestniczy 15 000 szkół  z 47 krajów Europy a także Afryki, Ameryki Płd., Azji i Oceanii.