III miejsce w Polsce dla Ewy Osowskiej
XIX Ogólnopolski Młodzieżowy Konkurs Krajoznawczy „Poznajemy Ojcowiznę” realizowany był w ramach „Roku Szkoły z Pasją”, ogłoszonego przez Ministra Edukacji Narodowej. Ogółem w eliminacjach ogólnopolskich oceniono 108 prac, w tym 35 prac ze szkół podstawowych, z czego dziewięć to prace multimedialne, 44 – ze szkół gimnazjalnych, z czego 15 to prace multimedialne, 30 – ze szkół ponadgimnazjalnych, z czego dziewięć to prace multimedialne. 
Nasze Gimnazjum na etapie ogólnopolskim reprezentowały dwie prace, w kategorii indywidualnej i multimedialnej. Co ciekawe, obie prace zajęły I miejsce w wojewódzkich eliminacjach.  Ewa Osowska  uczennica klasy 3a, w swojej nagrodzonej pracy ,,Niosąc oświaty kaganek, czyli dzieje mojej rodziny i jej nauczycielskie tradycje’’ sięgnęła pamięcią, aż po czasy swoich pradziadków,  i dziadków których różne koleje losu przywiodły na nasze ziemie. Opisana, poparta zdjęciami, starymi dokumentami i drzewem genealogicznym kronika rodziny stanowi olbrzymią wartość dla jej członków. Każdy z rodziny Ewy w powstanie pracy włożył kawałek serca, wspomnień, cząstkę siebie, a przyszłość będzie dopisywała kolejne rozdziały. W niesamowitą sagę rodzinną zostały  wplecione historyczne dzieje przemian i wyborów Polaków z tej rodziny. Niejednokrotnie spływająca łza po zmarszczonym policzku dziadków, dawała siłę na to by dopisywać kolejne wyrazy, zdania, strony pracy.
Druga praca multimedialna ,,Pałac w Myśliborzu’’, to film, którego autorami  byli: Paulina Lipińska, Miłosz Nowak i Michał Piaskowski, również uczniowie klasy 3a. Film przedstawiał historię pałacu. Jednego z wielu, ale jakże wyjątkowego. Pałac, wpisujący sie w malowniczy pejzaż krainy wygasłych wulkanów, urzeka swą tajemnicą i historią,  ważną dla mieszkańców, a także dla naszego rejonu. Obiekt zamieszkiwały  rodziny von Prittwitz und Gaffron, Zimmermanów. Po II wojnie światowej opustoszała rezydencja popadała w ruinę. Nową historię pałacu pisze obecny jego właściciel p. Franciszek Ardel. Dzięki niemu pałac odzyskuje dawny blask i drugie życie. Dzięki retrospekcji  filmowej, pałac został „wskrzeszony” w świadomości mieszkańców pobliskich miejscowości. Film dał pretekst do głębszych przemyśleń na temat historii regionu. Dla autorów filmu największym sukcesem jest promowanie naszego regionu w Polsce, a sam udział w finale jest sukcesem. Obie prace tak wiele wnoszą w świadomość młodych gimnazjalistów. Uczą pielęgnowania wartości takich jak miłość, wierność, oddanie. Poruszają ponadczasowe, ważne aspekty życia człowieka – ciężka praca, pamięć o historii rodziny i przodków, cenę trudu wkładanego w wychowanie i pielęgnowanie tego co było, co jest  i co dzięki naszej wspólnej pracy może postawać każdego dnia, na oczach każdego z nas.  Praca Ewy  Osowskiej zajęła III miejsce w XIX edycji Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Nasza Ojcowizna”. To niesamowity sukces dla uczennicy, a także dla Gimnazjum nr 2 w Jaworze. Jest to na pewno docenienie ciężkiej i żmudnej pracy jaką pokonała Ewa pisząc swoją kronikę, ale także przykład na to, że można uczyć się historii, poprzez poznawanie swojej własnej sagi rodzinnej, a przy tym przeżyć małą przygodę z informatyką. Jak co roku, do tegorocznych edycji konkursowych uczniowie przygotowywani byli po kierunkiem i udziałem mgr Anny Bortkiewicz, nauczycielki informatyki. 
 

IMG_5100