Działanie

Odpowiedzialny

Rok J. Korczaka -zakładka na stronie internetowej szkoły.

I. Zielińska,

D. Włodarczyk

Apel szkolny – prezentacje multimedialne o życiu                         i twórczości J. Korczaka. Prawa dziecka – korczakowskie       i w świetle Konwencji o Prawach Dziecka. Działalność UNICEF w obronie praw dziecka.

I. Zielinska,

L. Chrzanowski

Prawa człowieka, dziecka, ucznia konkurs międzyklasowy

(Powszechna Deklaracja Praw człowieka, Konwencja                     o Prawach Dziecka, Statut Szkoły, Regulamin SU)

A. Świetłowicz

Prawa i obowiązki ucznia, prawa dziecka wg Konwencji    o Prawach Dziecka – stała ekspozycja na korytarzu szkolnym

ekspozycja stała

B. Mróz, M. Bolek, Samorząd Uczniowski

Konkurs literacki ,,Nie ma dzieci – są ludzie’’. Rozwiń myśl Janusza Korczaka i uczyń ją mottem swojego wypracowania, opierając się na biografii pisarza, wybranych tekstach kultury i własnych doświadczeniach.

IV-X 2012

J. Pokora

K. Lassota

M. Kwaśnica

Wystawa w bibliotece szkolnej dotycząca twórczości                      J. Korczaka

IV-XII 2012

U. Jewuła,

Projekcja filmu ,,Korczak’’ A. Wajdy

I-X 2012

wychowawcy,

B. Mróz,

A. Osowska

Wydanie okolicznościowego numeru gazetki szkolnej poświęconej J. Korczakowi.

V 2012

K. Lassota

Konkursy plastyczne:

-Prawa korczakowskie oczami uczniów.

-Bohaterowie utworów J. Korczaka

V-X 2012

B. Mróz, wychowawcy klas

Udział w konkursach związanych z działalnością                           J. Korczaka organizowanych przez różne instytucje.

I-XI 2012

nauczyciele przedmiotów

Szkolny konkurs wiedzy o życiu i działalności J. Korczaka

XI 2012

I. Szeliga

G. Wąż

wychowawcy klas

Podsumowanie działań  związanych z obchodami Roku Janusza Korczaka:

-wystawa prac plastycznych

-apel szkolny

-spotkania z rodzicami

XII 2012

wszyscy realizatorzy zadań

"Powiedz dziecku, że jest dobre, że umie, że potrafi".                                      Janusz

"Pozwól dzieciom błądzić i radośnie dążyć do poprawy".

"Pomóżmy dzieciom, by każdy z nich stał się tym, kim stać się może".

"Wychowywać to znaczy: nie deptać, nie poniewierać, nie gasić, spieszyć - dziecko ma prawo, by było tym czym jest".

"Wychowawca nie jest obowiązany brać na siebie odpowiedzialności za odległą przyszłość, ale całkowicie odpowiada za dzień dzisiejszy"

"Dziecko nie staje się człowiekiem, ale już nim jest".

"Jesteśmy braćmi jednej ziemi. Wieki wspólnej doli i niedoli ? długa wspólna droga? jedno słońce nam przyświeca". "Jeśli chcesz zmieniać świat, zacznij od siebie".

"Dzieci nie będą dopiero, ale już są ludźmi a nie lalkami, można przemówić do ich rozumu, odpowiedzą nam; przemówmy do ich serca - odczują nas".

"Dziecko jest pergaminem szczelnie zapisanym drobnymi hieroglifami, których część tylko zdołasz odczytać, a niektóre potrafisz wytrzeć lub tylko zakreślić i własną wypełnić treścią".

"Kiedy jesteście zmęczeni i źli, wtedy kiedy dzieci są nieznośne i wyprowadzają was z równowagi, wtedy kiedy gniewacie się i krzyczycie, wtedy, kiedy chcecie karać w uniesieniu - pamiętajcie o zalęknionym, szybko bijącym sercu dziecka".

"Dziecko małe, lekkie, mniej go jest. Musimy pochylić, zniżyć ku niemu".

rok_janusza_korczaka_znak

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwałą z dnia 16 września 2011r. ustanowił rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka. W 2012r. przypada 70 rocznica śmierci Janusza Korczaka oraz 100 rocznica utworzenia przez „Starego Doktora” Domu Sierot przy ulicy Jaktorowskiej w Warszawie. Stąd pomysł, aby właśnie w 2012 roku uczcić wspaniałego człowieka, pedagoga dla którego najważniejsze było zawsze dobro dziecka.

2012korczak.pl