Społeczność szkolna Zespołu Szkół Ogólnokształcących realizuje projekt  „Energomania oszczędzania” w ramach programu „Szkoły dla Ekorozwoju”. Jego celem  jest  wykształcenie  wśród mieszkańców nawyku  oszczędzania energii i wykorzystywania alternatywnych źródeł energii. Chcemy udowodnić mieszkańcom Jawora, że proste czynności mogą przynieść wielki efekt dla Ziemi.

S6303288

Posłuchaj o naszym projekcie

W ramach edukacji dzieci i młodzieży zostaną przeprowadzone zajęcia edukacyjne na temat sposobów oszczędzania energii i alternatywnych źródeł energii oraz odbędzie się prezentacja  filmów dotyczących  możliwości wykorzystania alternatywnych źródeł energii. Uczniowie podejmą   liczne działania mające na celu określenie nawyków dotyczących energii: audyt energetyczny we własnych domach, pomiary śladu ekologicznego, badanie nawyków energetycznych w gospodarstwach domowych. Zostaną ogłoszone Powiatowe Konkursy:  plastyczny „Oszczędzaj energię” , konkurs na prezentację multimedialną o alternatywnych źródłach energii oraz konkurs wiedzy  o sposobach oszczędzania energii w domach.

W celu propagowania zasad ekorozwoju związanych z energią  odbędą  się prelekcje na wywiadówkach oraz  spotkania  z przedstawicielem  firmy montującej  kolektory słoneczne.  Zostaną  wydrukowane ulotki o sposobach oszczędzania energii oraz plakaty. Będziemy edukować mieszkańców także przez przygotowanie  spotów  dla TV Jawor oraz  artykułów  o możliwościach  oszczędzania i wykorzystania alternatywnych źródłach energii.

W szkole planujemy wprowadzenie rozwiązań mających  na celu zmniejszenia zużycie energii  i propagowanie alternatywnych źródeł energii: oświetlenie na czujnik ruchu, żarówki energooszczędne, fontanna oraz lampki solarne, modelowa elektrownia słoneczna. W placówce będzie prowadzone monitorowanie oddziaływania na środowisko: kalkulator CO 2, patrole tropiące ucieczkę energii. Opracujemy  politykę energetycznej szkoły w porozumieniu ze wszystkimi pracownikami obsługi oraz plan termomodernizacji  wykorzystujący  modelowe rozwiązania proekologiczne  ustalone z organem prowadzącym.

W celu zobrazowania zagadnień energetycznych zostaną zakupione ksiązki i pomoce dydaktyczne do prezentacji . W  ramach  projektu będziemy edukować społeczność lokalną na temat  prawidłowego postępowania   z odpadami oraz potrzeby ochrony bioróżnorodności i klimatu, a także uczestniczyć    w ogólnopolskich akcjach: Dzień bez foliówki, Godzina dla Ziemi, Dzień Czystego Powietrza, Tydzień Czystości Wód, Święto Drzewa.

Podsumowaniem realizacji projektu będzie Festiwal Energii adresowany  do uczniów powiatu jaworskiego. Podczas festiwalu zaprezentujemy, m.in. doświadczenia  pt:  „Zabawa z energią”, filmy, przygotowane spoty telewizyjne, wystawę prac konkursowych, prelekcję na temat wykorzystania  energii wodnej dawniej i dziś. Nastąpi także uroczyste  otwarcie naszej fontanny przez władze samorządowe oraz przygotujemy  wiele  niespodzianek.

Pragniemy w ramach kontynuacji poprzedniego projektu „Enklawa przyrodniczo-kulturowa” zademonstrować  mieszkańcom Jawora, w jaki sposób można wykorzystywać energię słoneczną w ogrodzie i zamontować w zagospodarowanym skwerku przed szkołą fontannę i oświetlenie solarne. Będzie to jedyna działająca  fontanna w Jaworze oraz demonstracyjna elektrownia słoneczna w naszej szkole.

Naszymi partnerami w realizacji tego przedsięwzięcia są: Urząd Miasta  w Jaworze, Powiat Jaworski, Nadleśnictwo Jawor, Powiatowe Centrum Poradnictwa Pedagogiczno-Psychologicznego  i Doradztwa Metodycznego w Jaworze, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne „Księstwo Jaworskie” , Centrum Edukacji Ekologicznej   i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu, Fundacja Ekologiczna „Zielona Akcja”, LGD „Porozumienie Kaczawskie”.

Patronat medialny: Kurier Jaworski, Nowa Gazeta Jaworska, Telewizja Jawor oraz Radio Plus.

Projekt finansowany przez Fundusz Partnerstwa ze środków pochodzących  z  Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Szkoły dla Ekorozwoju realizowanego przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska.