Stop spalaniu śmieci w domowych piecach

„Kochasz dzieci, nie pal śmieci” apelują ekozespoły z Gimnazjum nr 2   w Jaworze. Jest to hasło kampanii  organizowanej przez Fundację Arka, która ma na celu informowanie społeczeństwa    o zagrożeniach związanych ze spalaniem śnieci  w domowych piecach.


Ponieważ spacerując po naszym mieście można wyczuć charakterystyczny zapach palonych tworzyw sztucznych ,  uczniowie z „dwójki”  postanowili  podjąć działania, które zwiększą  świadomość mieszkańców Jawora i okolicznych gmin o niebezpiecznych skutkach palenia tworzyw sztucznych, m.in. przygotowali  informację  do TV Jawor, rozwiesili plakaty oraz wykonali instalację na korytarzu szkolnym na ten temat.

Od dawna palono śmieci w domowych piecach, ale były to odpady papierowe, bawełniane ubrania, drewniane przedmioty. Teraz śmieci to przede wszystkim  plastik, folia albo guma. Czasy się zmieniły, mentalność pozostała. „Śmieci się pali” – taką zasadę wyznaje wciąż wiele osób. Ludzie palą śmieci z przyzwyczajenia lub z oszczędności węgla,   a niektórzy ze śmieci uczynili główny materiał opałowy.
Piece domowe mają niskie temperatury spalania, co powoduje że do atmosfery ulatniają się substancje trujące . Są to pyły, tlenek węgla, związki chloru i fluoru, tlenki azotu, dwutlenki siarki i  metale ciężkie. Niskie kominy pieców powodują, że spaliny niosące substancje szkodliwe szybko opadają  i zanieczyszczają okolicę. Szkodliwe substancje osadzają się  w glebie powodując jej skażenie, a także przenikają do wody. Dlatego zanieczyszczenia wnikają do naszego organizmu nie tylko przez układ oddechowy, ale także przez układ pokarmowy wraz z pożywieniem.

Spalanie tworzyw sztucznych powoduje powstanie  dioksyn i furanów. Są one szczególnie groźne, ponieważ  należą do grupy związków  rakotwórczych. Według Komisji Europejskiej  co roku na choroby wywołane złym stanem powietrza umiera 28 tys. Polaków.
Spalanie śmieci w domowych piecach daje złudne oszczędności.  Płacimy   zdrowiem   i  skazujemy  dzieci na choroby górnych dróg oddechowych, astmę i alergię.

Dlatego, aby zmniejszyć opłaty za ogrzewanie można wymienić piec na energooszczędny lub zastosować opał o większej wydajności , m.in. brykiet i ekogroszek. Warto pomyśleć o wykorzystaniu alternatywnych źródłach ogrzewania i zamontować baterie słoneczne.

Pamiętajmy także , że palenie tworzyw sztucznych  powoduje osadzanie się tak zwanej sadzy mokrej w przewodach kominowych. Bardzo trudno ją usunąć, a jej nadmiar może spowodować zapalenie się  takiego przewodu i  przyczynić się do pożaru domu.

Za palenie śmieci grozi grzywna w wysokości 5000 zł. Chociaż jest ono nielegalne i niezwykle szkodliwe dla zdrowia, to trudno złapać ludzi, którzy to robią. Każdy odpowiada: to nie ja. A wokół nie ma czym oddychać. Wszędzie unosi się śmierdzący dym. Wszystko wskazuje na to, iż winne są krasnoludki! Ale czy na pewno?