„Święto Drzewa w dwójce”

Po raz drugi uczniowie Gimnazjum nr 2 w Jaworze przystąpili do projektu  ekologicznego Klubu Gaja „Święto Drzewa”. Jest to ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew oraz towarzyszący jej program edukacji ekologicznej, m.in. rozpoznawanie drzew, zakładanie ogrodów szkolnych, konkursy, happeningi, zajęcia terenowe.  Celem programu jest edukacja dla rozwoju zrównoważonego i podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi oraz  zainspirowanie  do podejmowania lokalnych działań proekologicznych dotyczących sadzenia  drzew, które  przyczyniają  się do  zmniejszenia skutków zmian klimatycznych na Ziemi. Święto Drzewa to  także element  Kampanii Miliarda Drzew dla Planety.

Dzięki nawiązanej współpracy z Nadleśnictwem Jawor gimnazjaliści wzięli udział w akcji sadzenia drzew w  ramach „Święta Drzewa”. Uczniowie bardzo chętnie zadeklarowali udział w tym przedsięwzięciu, ponieważ  doskonale wiedzą jakie ważne są  dla nas drzewa. Dlatego aż  40 miłośników przyrody  na czele z naszymi ekoreporterami  podjęło się ciężkiej pracy w lesie. 28 października uczniowie „dwójki” sadzili drzewa  w Leśnictwie Męcinka w okolicy Sichowa pod opieką podleśniczego Czesława Staniucha  oraz leśniczego Jerzego Oksińskiego. Po krótkim przeszkoleniu  przez podleśniczego  gimnazjaliści  posadzili ok.1000 dębów bezszypułkowych. Nadleśnictwo przygotowało dla uczniów poczęstunek   i ognisko, przy którym uczniowie z dumą mówili „to jest nasz las ”. Także w październiku uczniowie klasy 3d brali udział z zajęciach edukacyjnych dotyczących lasu, które poprowadziła Pani Leśniczy Maria Kobylecka. Podczas wycieczki do Wąwozu Siedmicy każdy uczestnik posadził drzewko z własnym imieniem. Dodatkowo  na terenie szkoły posadzono 9 krzewów ozdobnych w szkolnym ogrodzie.

W ramach „Święta Drzewa”  odbyły się w dwójce  zajęcia edukacyjne dla uczniów klas pierwszych  gimnazjum dotyczące rozpoznawania  pospolitych drzew i krzewów oraz wykonania zielników. Uczniowie klas trzecich przygotowali obrazy wykonane z liści drzew, uczniowie klas drugich poszukiwali ciekawych, tajemniczych i magicznych drzew w okolicy Jawora oraz drzew, które mogą być  uznane za pomnik przyrody.

Na podsumowanie  ekozespoły zaprezentowały  na korytarzu szkolnym wystawę prac oraz informacje  o tym przedsięwzięciu.